Quantcast
Channel: Bloog tylko dobre studia » Bez kategorii
Viewing all articles
Browse latest Browse all 10

Wykrojniki

$
0
0

Drukarstwo zajmuje się procesami tworzenia oprawionych albo nie oprawionych wyrobów poligraficznych-druków. Podstawowymi procesami poligraficznymi są: przygotowanie formy drukowej i introligatorstwo. Rozróżnia się szereg podziałów drukowania w współzależności od użytej techniki, klasyfikacji maszyn, formatu gruntu drukowego.

Skaner, w poligrafii to urządzenie elektroniczne do rejestrowania i zmieniania tonalności , a oprócz tego barw reprodukowanego oryginału, a także urządzenie służące do wymiany tekstu bądź obrazu z postaci wydrukowanej do formy elektronicznej, zrozumiałej dla komputera. Skaner działa zatem jak kopiarka, z tą różnicą, że kopia zapisywana jest w pamięci notebooka. Skanowanie fotografii jest zatem zwyczajne, natomiast dokumenty tekstowe muszą jeszcze zostać zrozumiane, to oznacza przekonwertowane (poprzez program OCR) do postaci pliku tekstowego, który może być modyfikowany w edytorze tekstu.

Drukowanie jest procesem wielokrotnego sporządzenia na danym podłożu (papierze, tekturze, folii metalowej, tworzywie sztucznym) odbitek tekstu, ilustracji za radą formy drukarskiej powleczonej specjalnymi farbami. Obecnie do stworzenia odbitek z formy służą maszyny, lecz najwcześniejsza metoda drukowania polegała na odbijaniu tekstu i ilustracji wyciętych w płycie drewnianej. Techniką tą w VIII-IX w. Drukowano teksty w Chinach i Japonii. Około 1450 roku niemiecki drukarz, złotnik i mincerz, Johannes Gensfleisch zum Gutenberg (ok.1399-1468), użył wypukłych czcionek wielokrotnego użytku. Po raz 1-wszy Gutenberg zrealizował osobiste wynalazki w Strasburgu, gdzie dzięki prasie drukarskiej wykonał pierwsze drukarskie odbitki. W 1448 roku przeniósł się do Moguncji i założył, z pomocą finansową J.Fusta, atrakcyjność drukarski. Wraz z uczniami przygotował skład tekstu. W 1455 albo 1456 roku, wydrukował papierze, całkiem możliwe, że w 165 egzemplarzach ( jeden egzemplarz znajduje się w Bibliotece Seminarium Duchownego w Pelplinie), Oraz dodatkowo na pergaminie, w liczbie około 35 sztuk, słynną Biblię zwaną 42-wierszową. W 1456 roku sąd nakazał Gutenbergowi oddać warsztat wraz z wydrukowaną Biblią Fustowi. Zmarł w nędzy i upokorzeniu. Pomysł Gutenberga zdominował technologie drukowania do XIX w. włącznie.
dodatkowe informacje znajdziesz na tej witrynie


Viewing all articles
Browse latest Browse all 10

Latest Images

Trending Articles